Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce

   |  

ROK SZKOLNY 2016/2017

XVI MIĘDZYNARODOWY MARSZ ŻYWEJ PAMIĘCI POLSKIEGO SYBIRU

Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły od wielu lat angażują się w upamiętnianie najważniejszych kart naszej historii. Tak było i w tym roku, 9 września piętnastoosobowa grupa młodzieży Zespołu Szkół Zawodowych wraz z opiekunami: panią Anną Lasotą i panią Barbarą Blaszko, wzięła udział w XVI Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który odbył się w Białymstoku.

Tegoroczny marsz, zorganizowany pod hasłem „Nauczyciele polscy – zesłańcy Sybiru”, rozpoczął się uroczystościami religijno-patriotycznymi pod Pomnikiem Katyńskim. Później uczestnicy przemaszerowali ulicami Białegostoku do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie została odprawiona msza. W hołdzie zesłańcom odczytano apel poległych, złożono kwiaty i zapalono znicze przy Pomniku  Grobie Nieznanego Sybiraka oraz oddano salwę honorową.

Uczestnictwo w marszu, upamiętniającym tragiczne losy obywateli polskich wywiezionych w głąb ZSRR w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku, było dla uczniów wielkim przeżyciem. Tysiące ludzi z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy, maszerujących ulicami stolicy Podlasia, unaoczniły młodzieży, jak ważne były wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, skoro pamięć o nich jest wciąż żywa.

Dopełnieniem udziału w marszu było zwiedzanie Muzeum Pamięci Sybiru, w którym uczniowie i nauczyciele obejrzeli dokumenty, fotografie, listy i wzruszające osobiste pamiątki zesłańców, będące świadectwem ich dramatycznych przeżyć.

                                                                Anna Cyruk


 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Góra strony


opracowanie i treść - Mariola R.

projekt: www.atcsites.com