Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce

   |  

ROK SZKOLNY 2016/2017

SPOTKANIE AUTORSKIE W MBP

Aneta Prymaka-Oniszk to dziennikarka pochodząca z Podlasia, która niedawno wydała książkę zatytułowaną Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy. 23 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja tej publikacji. W gronie hajnowian, którzy przybyli na spotkanie z pisarką znalazła się grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z nauczycielami: Joanną Sapieżyńską i Anną Cyruk. Niektórzy spośród uczniów o bieżeństwie słyszeli już wcześniej, gdyż pani Joanna Sapieżyńska w ubiegłym roku szkolnym przeprowadziła w kilku hajnowskich szkołach wykłady poświęcone tej zapomnianej karcie naszej historii. Spotkanie z autorką nie tylko poszerzyło wiedzę młodych ludzi na temat bieżeństwa, ale było też okazją, aby dowiedzieć się, co skłoniło panią Anetę Prymakę-Oniszk do opisania wydarzeń sprzed lat, jakie były losy jej rodziny w tamtych czasach, od kogo po raz pierwszy usłyszała o bieżeństwie. Autorka opowiedziała również o odbiorze jej publikacji przez różne grupy czytelników oraz o długich i żmudnych przygotowaniach do napisania książki np. rozmowach z potomkami bieżeńców, przeszukiwaniu zasobów archiwalnych i stron internetowych.

Spotkanie w MBP skłoniło niektórych czytelników do podzielenia się z innymi historią własnych rodzin, które uczestniczyły w bieżeństwie. Emocje towarzyszące tym relacjom sprawiły, że aż trudno było uwierzyć, iż od opisywanych wydarzeń upłynęło już ponad sto lat.

Lektura książki Anety Prymaki-Oniszk może być też przyczynkiem do dyskusji o problemie uchodźców i zweryfikowania stosunku do nich. Wystarczy tylko uświadomić sobie, że w 1915 roku uchodźcami byli nasi dziadkowie i pradziadkowie- bieżeńcy.
 

                                                    Anna Cyruk
 


 

 
 
 
 

Góra strony


opracowanie i treść - Mariola R.

projekt: www.atcsites.com