Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce

   |  

ROK SZKOLNY 2016/2017

WYCIECZKA DO "ZIOŁOWEGO ZAKĄTKA"

Uczniowie klasy 3 technikum żywienia i usług gastronomicznych łączą przyjemne z pożytecznym tj. rozrywkę z nabywaniem wiadomości, które mogą im się przydać w przyszłej pracy zawodowej. 19.10.2016 r. pani Irena Sajewicz i pan Jarosław Rogoza zorganizowali wycieczkę do „Ziołowego Zakątka” w Korycinach, gdzie młodzież wzięła udział w warsztatach herbaciano- ziołowych. Uczniowie mieli niemałą frajdę, własnoręcznie tworząc kompozycje herbaciane (np. przeciw grypie, uodporniające, uspokajające, poprawiające koncentrację). Mogli też zwiedzić tłocznię olejową, w której wytwarzane są, metodą tłoczenia na zimno, oleje z konopi, pestek dyni, pestek owoców dzikiej róży, a nawet kokosu. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla dziewcząt, była możliwość użycia oleju kokosowego jako kremu do rąk.

Przy „Ziołowym Zakątku” funkcjonuje firma „Dary Natury”, której hale produkcyjne uczniowie również zwiedzili. Firma wytwarza różnego rodzaju przyprawy do potraw, kawy żołędziowe i orkiszowe, zaprawy do nalewek i inne mieszanki. Młodzież bardzo chętnie zaopatrywała się w sklepie zielarskim w ładnie opakowane, ekologiczne produkty „Daru Natury”.

Następnie, strudzeni zwiedzaniem, uczestnicy wycieczki odpoczęli przy ognisku, posilili się upieczonymi na patykach kiełbaskami i nabrali ochoty na obejrzenie „Podlaskiego Ogrodu Ziołowego”. A było co podziwiać. W ogrodzie zgromadzono przeogromną liczbę roślin użytkowych: leczniczych, jadalnych, oleistych, używanych w kosmetyce…

Ostatnim punktem programu wycieczki była wizyta w wiejskiej zagrodzie. W gospodarstwie zobaczyć można: konie, osły, świnie, króliki, kury, świnki morskie, indyki, perliczki gęsi, gołębie, chomiki, a nawet pawie. Okazało się, że nie tylko małe dzieci, ale i nastolatki z zainteresowaniem obserwują zwierzęta.

Pobyt w „Ziołowym Zakątku” był bardzo przyjemny i kształcący. Na pewno warto wrócić w to piękne miejsce wiosną lub latem.
 

                                            Anna Cyruk, Irena Sajewicz

 


 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Góra strony


opracowanie i treść - Mariola R.

projekt: www.atcsites.com