Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce

   |  

ROK SZKOLNY 2015/2016

"NIE PAL ZIOMALU, BO SKOŃCZYSZ W SZPITALU"

Piosenka zespołu Raz Dwa Trzy, której refren powtarza jak mantrę słowa: „mówię ci nie pal nie pal nie pal papierosów(…)bo będziesz kaszlał i będzie ci źle”, mogłaby się stać hymnem akcji przeprowadzonej w listopadzie w naszej szkole przez panią pedagog Lucynę Wojciuk, szkolną pielęgniarkę panią Zenaidą Ochrymiuk i Samorząd Uczniowski. Wzorem ubiegłego roku zaproszono do ZSZ pracownika sanepidu, który próbował uświadomić młodzieży, jak zgubne skutki niesie ze sobą nałóg palenia tytoniu.

Podczas zajęć, w których uczestniczyli uczniowie kilku klas, młodzież miała okazję skorzystania z badań smokerlyzerem. Urządzenie to umożliwia wykonanie analizy stężenia tlenku węgla (CO) w wydychanym powietrzu. Uczniowie chętnie korzystali z tej możliwości, traktując badanie jak zabawę, jednak jego wyniki skłaniały czasem do smutnych refleksji. Wykonanie analizy pokazało na przykład, na jakie niebezpieczeństwo narażeni są tak zwani „bierni palacze”. Młodzieży zaprezentowano również na lekcjach wychowawczych film o szkodliwości palenia.

Dopełnieniem akcji była wystawa plakatów tworzonych przez uczniów ZSZ chcących uświadomić rówieśnikom, że palenie jest nie tylko niezdrowe, ale i niemodne. Na plakatach pojawiły się pomysłowe hasła zachęcające do niepalenia (np. to, które jest tytułem tekstu). Pozostaje mieć nadzieję, że uczniowie naszej szkoły okażą się na tyle mądrymi ludźmi, by wybrać życie bez tytoniu .
                                                                        Anna Cyruk
 


 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Góra strony


opracowanie i treść - Mariola R.

projekt: www.atcsites.com